TÜRK FİLMLERİNİ ALT YAZILI İSTİYORLAR

Bakırköy Belediyesi ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği işbirliği ile “Türkçe Altyazı Duyarlılık Ödülleri” verildi.

Bakırköy Belediyesi ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği işbirliği ile “Türkçe Altyazı Duyarlılık Ödülleri” töreni Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi’nde yapıldı.

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Başkanı Viki Özromano’nun ev sahipliğinde gerçekleşen bu anlamlı gecede “Altyazı ile sessizliği noktalayalım” sloganını benimseyen sinema sanatçıları, yönetmenler, yapımcılar, Türkçe altyazının yaygınlaştırılması için emek verenler ve işitme engellilere destek verenlere ödülleri sunuldu.

Nermin Merdanoğlu ve arkadaşlarının işaret dili ile İstiklal Marşını söylemeleri ile başlayan gece, İED Gençlik komisyonu Başkanı Onur Cantimur’un Filmlerde alt yazı olmamasından kaynaklanan sorunları anlatması ardından işitme engelli gençlerle çekilmiş iki kısa film gösterildi.

İED Başkanı Viki Özromano konuşmasının bir bölümündeki “ Bir köprü bulamadık” dizelerine, piyanist Linda Kaso piyanosu ile eşlik edince, çok duygusal anlar yaşandı.

Geceye kamera görüntüleri ile katılan, Müşfik Kenter, Yetkin Dikinciler, Müjdat Gezen, Erol Günaydın ve Nedim Saban, senede 70 civarında Türk filminin piyasaya çıktığını belirtirlerken ”Maalesef bu 70 civarındaki filmde yaklaşık 3.5 milyon işitme engelli düşünülmüyor. Türk filmlerinde Türkçe altyazı olsa bu filmlerin gişeleri de daha iyi olur bunun bile farkında değiller. Altyazı bir filmin bütçesinde çok çok küçük bir pay tutar. Lütfen filmlere alt yazı koyalım mesajını verdiler.

İŞİTME ENGELLİ CEREN KARAYAKA VE EREN GÜNEYSİ’DEN KONSER

Ödül töreninde işitme engelli 19 yaşındaki Ceren Karayaka ve 10 yaşındaki Eren Güneysi’den piyano ezgileri, işitme engelli gençlerimizden oluşan müzik gösterisi gecenin sürprizini oluşturarak pek çok izleyicinin gözlerinde yaşların oluşmasına sebep oldu.

DUYARLILIK ÖDÜLLERİNE LAYIK GÖRÜLENLER:

Ateş Ünal Erzen, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, İlksen Başarır ,Mert Fırat, Lale Mansur ,Murat Şenöy, Bünhan Bengi, Ali Taran, Mithat Alam, Mustafa Oğuz-Gül Oğuz, Hamdi Akyol, Gül Kireklo, Onur Kayıhan, Nuri Kefkiden, Şaban Adıbelli, Tuğrul Yenidoğan.

CEM YILMAZ VE YILMAZ ERDOĞAN’IN ÖDÜLLERİ SAHİPSİZ KALDI

Yahşi Batı filminin dvd’sini altyazılı çıkardığı için ödül almaya hak kazanan Cem Yılmaz ile tiyatro oyunlarının ve filmlerinin dvd’sini Türkçe altyazılı çıkardığı için ödül almaya hak kazanan Yılmaz Erdoğan’ı törende gözler aradı…

http://forum.divxplanet.com/index.php?showtopic=179122&st=0

http://www.7tepegundem.com/duyarlilik-odulleri-dagitilacak-883h.htm

http://www.istanbulajansi.com/2/1/11/1158/Turkiyede-Bir-ilk-Gerceklesiyor-.html

http://www.bakirkoy.bel.tr/default.aspx?pid=9502&nid=67413

http://www.sessiztv.net/index.php?option=com_content&view=article&id=719:tuerkce-altyaz-ile-sessizlii-noktalayalm&catid=1:son-haberler&Itemid=50

http://sondakika.com/haber-turkiye-de-bir-ilk-gerceklesiyor-2-2719005/

http://www.ogunhaber.com/haberler/engelli-yasam/66657-turkiyede-bir-ilk-gerceklesiyor.html

http://www.aydinses.com/kultur-sanat/altyazi-ile-sessizligi-noktalayanlara-duyarlilik-odulu.htm

http://www.zeytinburnuexpres.com/haberdetay.asp?bolum=10867&uyeid=0

http://www.haberler.com/turkiye-de-bir-ilk-gerceklesiyor-2-2719005-haberi/

http://www.buyukhaber.com/istanbul-3bolge/bakirkoy/turkiyede-bir-ilk-gerceklesiyor.htm

http://www.haberler.com/turkiye-de-bir-ilk-gerceklesiyor-2-2719005-haberi/

https://youtu.be/oK4lIdwW9hA

About the author