“0-6 YAŞ İşitme Engelli Çocuklarda Eğitim Sistemleri”

Viki Özromano’nun başkanı olduğu İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, 27 ve 28 Haziran tarihlerinde “0-6 Yaş Arası İşitme Engelli Çocuklarda Eğitim Sistemleri” konu başlıklı bir sempozyum düzenledi

İstanbul Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Bölümü, Ankara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi işbirliği ve Beşiktaş Belediyesi desteği ile Akatlar Kültür Merkezi Konferans salonunda gerçekleşen bu bilgi şölenine İsrailli Psikolog Dr. Erez Miller konuşmacı olarak katıldı.

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği’nin JDC ve Mashav desteği ile Mart ayında yurt dışında eğitime gönderdiği 22 kişilik eğitimci ve akademisyenlerin İsrail’deki Micha ve Shema sistemlerini tanıttığı, Boğaziçi, Marmara ve Ankara Üniversiteleri özel eğitim bölümü başkanlarının konuşmacı olarak katıldığı bu bilimsel organizasyonda “işitme engellilere daha iyi bir gelecek” sağlamaya gönül veren özel eğitimciler, psikologlar, gönüllüler, okul öğretmenleri, çocuk gelişimciler katıldılar.

Dernek Başkanı Viki Özromano yaptığı konuşmada işitme engelli çocukları olan ailelerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek, ailelerin bilgisiz değil çaresiz olduklarını vurguladı: “İşitme engelli çocukların ailelerini eğitmek, bilinçlendirmek üzere başladığımız faaliyetlerimizi, aslında, engelsizleri eğitme faaliyetine dönüştüreceğimizi hiç düşünmemiştim. Aileler bilinçsiz değil, aileler çaresiz. Birçok konuda öncülük yapan derneğimiz, bir ilke daha imza atarak Milli Eğitim Bakanlığı, Marmara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile “Dosteller, İşitme Engelliler Erken Çocukluk Eğitim Merkezi Anaokulunu” Eylül ayında açıyor. Artık yeni doğmuş bebekleri için endişe duyan anne sayısı azalacak.” Özromano, projeye destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini sundu. Sempozyumda Koklear İmplant Derneği Başkanı Mustafa Koyuncu, İşitme Engelliler Milli Federasyonu Başkanı Ercüment Tanrıverdi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Bölümü Başkanı Halis Kuralay, Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğünde Özel Eğitimden Sorumlu Daire Başkanı Hale Bacakoğlu birer konuşma gerçekleştirdiler..

Yaptıkları konuşmada İşitme Engelliler ve Aileleri Derneğine ve Başkan Viki Özromano’ya işitme engelli çocukların yarınları için yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ettiler.

İki yıl önce JDC ve Mashav desteği ile başlayan 0-6 yaş işitme engelliler eğitimi projesi, Sanayi Odası’nda yapılan konferans ile başlamıştı. Projenin birinci aşaması Marmara, Ankara ve Hacettepe Üniversiteleri’nden özel eğitim bölüm başkanlarını İsrail’e götürerek İsrail’deki eğitim sistemlerini tanıtmak oldu.

İkinci aşamada dönemin Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve heyeti ile keşif yapıldı.

Üçüncü aşama olarak da 22 kişilik bir eğitimci grup İsrail’e götürülerek 11 gün yoğun bir eğitim almaları sağlandı.

Projenin amacı, 22 kişinin diğer bir 22 kişiyi eğitmesi ve böylece daha çok kişinin 0-6 yaş işitme engelliler eğitiminde bilgilenmesi.

01 Temmuz 2009

About the author