KAMUDA İŞ BEKLEYEN ENGELLİLERİN “GÜNAHI” NEDİR

KAMUDA İŞ BEKLEYEN ENGELLİLERİN “GÜNAHI” NEDİR?

KAMUDA İŞ BEKLEYEN ENGELLİLERİN “GÜNAHI” NEDİR?

İED BASIN BÜLTENİ – 25.01.2013

BOŞ KALAN MESLEKİ KADROLAR YÜZÜNDEN KAMUDA İŞ BEKLEYEN ENGELLİLERİN “GÜNAHI” NEDİR?

Sayın basın mensubu

Kamu kurumlarımızdaki engelli kadro açığının en hızlı ve en kolay şekilde kapatılması için 29.04.2012 tarihinde düzenlenen ilk ÖMSS (özürlü memur seçme sınavı) ile ilk tercih 11-20 Temmuz 2012 tarihleri arasında yapıldı.

ÖMSS ilk tercihte kadrolardan Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait mesleki kadrolar (Kuran kursu öğreticisi, imam-hatip, müezzin-kayyım vb.) için ayrılan toplam rakam: 2144 (Kaynak: http://www.osym.gov.tr/dosya/1-60590/h/2…7-2012.pdf )

Atanamayıp açıkta kalan, umutla bekleyen işitme engellilerimiz iki yıl geçerli olan ÖMSS puanları ile ikinci tercihi beklerken, boş kalan Diyanet İşleri Başkanlığı gibi, diğer kurumlardaki mesleki kadroların da “düz memurluğa” çevrilmesini talep etti. Ancak ikinci tercihler açıklandıktan sonra tarifsiz bir hayalkırıklığı ve üzüntü yaşadılar. Çünkü;

05.01.2013’de açıklanan ÖMSS ikinci tercihte Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kurumların mesleki kadroları (Kuran kursu öğreticisi 1724, imam hatip 200, müezzin-kayyım 70) için ayrılan toplam kadro sayısı: 1994 olmuştur (Kaynak: http://www.dpb.gov.tr/8559b57f-0c9dpb_du…121_1.html )

Rakamlardan görüldüğü kadarıyla örnek verilen diyanete sadece 150 engelli vatandaşımız imam-hatip,müezzin-kayyım vb. olabilmiştir. 1994 adet gibi büyük bir rakam olan ve boş kalan bu gibi örneklerle bu tip mesleki kadroların düz memurluğa dönüştürülmemesi ile işitme engellilerimizin kamuya atanma umutlarını ve şanslarını azaltmıştır.

Üstelik ilk tercih ile ikinci tercih arasındaki geçen sürede “yeterlilik belgesi” sınavı düzenlenmeyip, ikinci tercihte mesleki kadrolar için yine yeterlilik belgesi istenmesini şaşkınlıkla karşılamaktayız. İmam hatip lisesi mezunu olan üyelerimiz bile atanamamaktadır. Çünkü imam, müezzinlik, kayyım gibi bu mesleki kadrolar için engelsiz insanların bile almakta zorlandığı “yeterlilik belgesi” istenmektedir. Oysa ilk atamaların yapıldığı tarihten ikinci tercih için kadroların açıklandığı sürede “yeterlilik sınavları” düzenlenmemiştir. Sadece hafızlık tespit sınavı 04.09.2012 tarihinde düzenlenmiş olup yeteri kadar da duyurusu yapılmamıştır. Bu örnekler gibi çeşitli mesleki kadrolara özgü sorunlarda kamuya atanmaya çalışan işitme engellilerimizi daha da umutsuzluğa sevk etmektedir.

İstenen mezuniyet (diploma) dışında diğer akademik donanımlarını veya yeterliliklerini sunabilen işitme engelliler ilk tercihte yapmışlardır. Yine de açık kalmış olup mesleki kadrolarda açıklar varken üstüne “yeterlilik” gibi ek belgeler talep ederek mesleki kadroları tercih etmelerini beklemek mantığa ve vicdana sığacak gibi değildir. İlk yapılan tercih ile ikinci tercih yapma arası (4) dört aydır. Oysa ki 2012 ÖMSS sınavında alınan puanın geçerliliği 2 yıldır. O zaman bu ısrarla talep edilen yeterlilikleri, yine işitme engelliler beyan edemeyeceğine göre ya hiç atanamayıp yerleştirilemeyeceklerdir ya da 2014’ün sonunda yapılacak sınavı bekleyip boşuna zaman kaybedeceklerdir.

Mesleki kadro sorununun bir de “sosyal boyutları” mevcuttur. Örneğin, hiç konuşamayan bir işitme engellimiz camide nasıl müezzinlik yapacaktır? Cemaate işaret dili ile mi dua okuyacaktır? Veya, Minarede işaret dili ile mi ezan okuyacaklardır?

Yetkililerimizin düz memurluk bekleyen işitme engellilerimizin çığlığını duyup ÖMSS ek atamalarda ve ikinci atamalarda Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kurumların ilk tercih sonrası boş kalan mesleki kadrolarının düz memurluğa çevirilmesini sağlayacağına inanıyoruz.

About the author