İŞİTME ENGELLİLERE KAYNAŞTIRMA KREŞİ AÇILDI

İŞİTME ENGELLİLERE KAYNAŞTIRMA KREŞİ AÇILDI

 

Bakırköy Belediyesi, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği ve İ.Ü.(İstanbul Üniversitesi ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Bölümüylü işbirliğine girerek Türkiye’de ilk kez olmak üzere işitme engelli çocuklarında yaşıtlarıyla beraber eğitim görebileceği kaynaştırma kreşini 3.04.2013 de hizmete soktu.

düzenlenen işbirliği protokolü  Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı ve Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgün Enver ile İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Başkanı Viki Özromano arasında imzalandı.

İşbirliği protokol imza törenine Ateş Ünal Erzen, Prof. Dr. Özgün Enver ve Viki Özromano’nun yanı sıra Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ve İ.Ü. S.B.F. Odyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Ataş da katıldı.

Protokol imza töreninde bir konuşma yapan Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen,” Bakırköy Belediyesi olarak şu anda Osmaniye ve Kartaltepe Mahallelerinde toplam 185 çocuk kapasiteli iki kreşimiz var. 23 Nisan’da da Atatürk Spor ve Yaşam Köyü’nün girişinde Ülkü Adatepe’nin adını verdiğimiz üçüncü bir kreşimiz var. Önümüzdeki aylarda da 3 yeni kreş daha hizmete açacağız. Bu 6 kreşten de işitme engelli çocuklarımız diğer çocuklarımızla beraber yararlanabilecek. Bu kreşlerimizin tamamı ücretsizdir. İddia ediyorum bırakın Avrupa’yı, ABD’de bile belediyenin işlettiği 6 tane ücretsiz kreş bulamazsınız. Biz belediye olarak işitme engellileri yaşama kazandırmak için uğraşmaya devam edeceğiz. Türkiye’de yine ilk olan, işaret dili tercüman destekli işitme engelli gençlerin devam ettiği üniversite hazırlık eğitimi veren sınıfımız var.İşitme engelliler ve aileleri derneği ile birlikte başlatmış olduğumuz bu çalışmanın Türkiye de başka örneği yoktur. Engelliler konusunda emeğimizi seve seve vermeye devam edeceğiz. ”

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Özgün Evren de yaptığı konuşmada şunları söyledi: Bu projede yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Engelli bireyleri topluma kazandırmak, verimli projelerde yer almalarını sağlamak  için destek vermeye devam edeceğiz. İşitme engelliler için yürüttüğümüz “Sessizliğime Ses Ver Projesi “ne belediyeden ve dernekten de destek alarak devam edeceğiz.

Dernek Başkanı Viki Özromano da, Türkiye de ilk defa gerçekleşecek işitme engelliler kaynaştırma kreşinin açılış ve imza törenini gerçekleştirmekten duyduğu mutluluğu dil getirerek, şöyle konuştu:

“Türkiye de ilk defa gerçekleşecek işitme engelliler kaynaştırma kreşinin açılış ve imza törenine hepiniz hoş geldiniz. Derneğimiz Türkiye’de ilk’lere imza atmakla sesini duyurmuştur. İlk’leri başarmak, sadece azimle çalışmakla değil, doğru zamanda, doğru insanlarla karşılaşmakla ilgilidir.

Türkiye’nin her köşesine ulaşabiliyorsak, işitme engellilerin yarınlarını kurtarabiliyorsak bu çalışmalarımızın doğru yönde olduğunu göstermektedir.

İşitme engellilere daha iyi bir gelecek sağlamanın tek yolu;  3 E diye adlandırdığımız Erken Teşhis – Erken Cihazlanma ve en önemlisi Erken Eğitimdir. Ne yazık ki, 6 yıl evveline kadar ailelerin bebeklerine eğitim aldırabilecekleri, Eskişehir İçemden başka kurumun olmaması, işitme engellilerin gelişimi için çok büyük bir kayıp olmuştur.

2007 yılında Türk Musevi cemaatinin destek ve katkıları ile tohumlarını ektiğimiz “ işitme engelliler 0-6 yaş eğitimi ve bilinçlendirme” projemiz artık meyvelerini vermeye başlamıştır.
2008 yılında TİV anaokulu,hemen ardından Milli Eğitim Bakanlığı ve derneğimiz işbirliği ile kurulan Dosteller işitme engelliler erken çocukluk eğitim merkezi 2009 yılında hizmete girmiştir.
Bu kez de Avrupa yakasında yaşayan miniklerimiz için ne yapabiliriz diye düşünürken,

Yıldız Teknik üniversitesi Kalite verimlilik kulübü gençleri imdadımıza yetişerek, düzenledikleri konserin gelirini Anaokulu yapmak üzere derneğimize bağışlamışlardır.
Bakırköy Belediyesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Odyoloji bölümü ve derneğimiz işbirliği ile Türkiye’nin ilk kaynaştırma kreşini bugün hizmete sunuyoruz.
Bazen tek ihtiyacımız bize uzanan bir el ve anlayacak bir yürektir.

Bu yüreğe sahip Bakırköy Belediyesi Başkanlığına ve personeline, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa tıp fakültesi Kulak Burun Boğaz ve odyoloji bölümü’ne, Türk Musevi cemaatine, Yıldız teknik üniversitesi kalite verimlilik kulübü gençlerine, değerli sanatçılarımız Teoman ve Kolpa grubuna işitme engelli bebekler, aileleri ve dernek üyelerim adına sonsuz teşekkürlerimi sunarım. ”

İşbirliği protokolüne göre; Bakırköy Belediyesi işitme engelli çocuklar için kaynaştırma kreşleri açacak, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi de işitme yetersizliği olan çocukların erken tanı ve tedavisini yaptıracak.

İŞİTME ENGELLİLERE KAYNAŞTIRMA KREŞİ AÇILDI

 

 

About the author