Halk Eğitim Merkezlerinde İleri Seviye İşaret Dili Kursları Açılsın Kampanyası

İED – İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği

İşaret dili eğitimi almak isteyen vatandaşlarımız için iyi bir imkân olan ve Türkiye’nin çeşitli illerinde yaygın olan Halk Eğitim Merkezlerinin bazı şubelerinde 1. kur işaret dili kursunu bitirip devam etmek isteyen vatandaşlarımız eğitime devam edemiyor, işaret dili bilgilerini ilerletemiyor. Bunun sebebi 2. kura katılımda “önlisans şartı” aranmakta olup işaret dili eğitimi 3 ay ile sınırlı kalmaktadır. Bu büyük bir engel ve yanlıştır. Ayrıca işaret dilinin daha iyi öğrenilmesi için işaret dili öğreticilerinin de yetiştirilmesi ya da belirlenmesi gerekmektedir.

Bu konuda yetkililere gönderdiğimiz dilekçe örneği aşağıdadır. Lütfen siz de Hayat boyu öğrenme genel müdürlüğü başkanlığının aşağıdaki e-posta adresine gönderip “eğitim hakkına” destek veriniz:

Gönderilecek e-posta adresleri: mkbicerli@meb.gov.tr Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir , ozel.kalem@aile.gov.tr Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Gönderilecek faks no: +90 (312) 705 53 49 (aile ve sosyal politikalar bakanlığı)

Gönderilecek dilekçe örneği:

Halk Eğitim Merkezlerinde 2. Kur ve İleri Seviye İşaret Dili Kursları Açılmasını İstiyoruz.

Sayın yetkili,

Bildiğiniz gibi işitme engelli vatandaşlarımızın bir kısmı “işaret dili” olarak adlandırdığımız eller, vücut hareketleri, duygularla yapılan görsel iletişim yolunu kullanmaktadır. İşitme engellilerle anlaşmak isteyen bir çok vatandaştan “işaret dili kursu” talebi almaktayız.

Derneğimize başvuran vatandaşlarımıza, bulundukları il-ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerindeki işaret dili kurslarına başvurmalarını tavsiye ederek yönlendirmekteyiz. İşaret dili 1. seviye kurslarını bitiren vatandaşlarımızın ilgisi sevindiricidir. Ancak 1. seviyeyi tecavuz porno bitiren vatandaşlarımızdan “2. seviye kurs” açılması böylece işaret dili bilgilerini ilerletmek istediklerine dair taleplerini de almaktayız.

2. seviye kurslar açılmasını için neler yapılması gerektiğini öğrenmek için bir Halk Eğitim Merkezinde işaret dili eğitmeni olarak çalışan bir eğitmenden öğrendiğimiz bilgiler bizi son derece şaşırtmış hatta şok etmiştir.

“http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/programlar/kisisel_gelisim/isaretDiliTercumanlik.pdf”

adresinden de incelenebileceği gibi 2. seviye için “Giriş koşulları: Ön Lisans veya Lisans mezunu olmak” olarak belirlenmiştir. Eğitmen ya da tercüman olmak değil sadece 1. seviyeyi yetersiz bulan ve “işaret dili bilgisini” ilerletmek isteyen vatandaşlarımıza konulan bu engel hiç bir şekilde anlaşılabilir gibi değildir. Üstelik işaret dili öğrenen kursiyerlerin bir çoğu ilköğretim, ortaöğretim ve lise mezunudur.

Herhangi bir yerden mezun olanların, ingilizce kurslarında ileri seviyelere kadar devam edebildikleri gibi, eğitim durumu şartı aranmadan işaret dilinde de ileri seviyelere kadar eğitimin devam etmesini istiyoruz. Bu vatandaşlarımızın daha fazla öğrenme talebini gidereceği gibi “Halk Eğitim merkezlerinde öğretilen işaret dili yetersiz” eleştirilerini de sona erdirecektir.

Bunlardan dolayı Halk Eğitim Merkezlerinde işaret dilini “ilerletmek” isteyenler için önlisans-lisans şartının acilen kaldırılmasını ya da eğitmenlik-tercümanlık amaçlı olmayan ileri seviye işaret dili modüllerinin acilen açılmasını, ayrıca işaret dilinin daha iyi öğrenilmesi için işaret dili öğreticilerinin de bir an önce yetiştirilmesini ya da belirlenmesini saygılarımızla arz ederiz.

Saygılarımızla

İsim Soyisim:
Telefon:

05.01.2014

About the author