SAĞLIK HİZMETLERİ RAPORU ÇALIŞTAYINA KATILDIK

İstanbul Sağlık-Der İl Başkanlığının düzenlemiş olduğu İstanbul Sağlık Hizmetleri Raporu Çalıştayı 1000 yakın akademisyen ve sektör temsilcisinin katılımıyla gerçekleşti. 21 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Pullman Hotel’de düzenlenen çalıştaya derneğimizi temsilen Yönetim Kurulu Üyesi ve Erişilebilirlik Komisyonu Başkanı Onur CANTİMUR katılmıştır.

Sağlık Der İstanbul İl Başkanı Musa Akan açılış konuşmasında; “İstanbul her alanda olduğu gibi sağlık hizmetlerinde de dünya başkentidir. Biz bu çerçevede kadim şehrimizin sağlık profilini ortaya çıkarmak istedik. 24 ayrı konu başlığında çalışma grupları oluşturarak ayrıntılı durum ve analizler yaptık. Bu haliyle gerçekleştirdiğimiz çalışma, alanında yapılmış olan en büyük çalıştaydır dedi.” Akan konuşmasında çalıştayın 6 ay süren bir hazırlığın sonucu olduğunu belirterek “6 aydır özenle ve fedakarlıkla en doğru sonuçların ortaya çıkması için çalışan akademisyen ve sektör temsilcilerine teşekkürlerini” dile getirdi.

Yapılan çalıştayın sonuç bildirgesi İstanbul Sağlık Hizmetleri Raporu adında kitaplaştırılarak kamuoyu ile paylaşılacağına değinen Akan, çıkan sonucun 2023 sağlık hedeflerinin planlanmasına ve gerçekleştirilmesine büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. İstanbul Sağlık Hizmetleri Raporu Çalıştayına katılan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Kemal Memişoğlu;

İstanbul’un, Türkiye nüfusunun yüzde 18,4’ünü barındırdığını, Türkiye ekonomisinin de yüzde 5’ini sağladığını hatırlatarak, sağlık alanında da ekonomik anlamda da kentin Türkiye’nin kalbi olduğunu ifade etti. İstanbul’un her anlamda farklı düşünülmesinin, planlanmasının zorunluluk olduğunu vurgulayan Memişoğlu, şöyle devam etti:

“Bunu çok iyi planlamamız ve ona göre sağlık hizmeti sunmamız gerekiyor. İstanbul’da 17 bin 500 kamu, 17 bin 500 özel hastanelerde olmak üzere 35 bin yatağımız var. İstanbul’da 5 bin 173 eczane, 163 özel, 57 kamu hastanesi var. Yaklaşık 30 bin hemşire sadece kamu hastanelerinde çalışıyor. Rakamlar gerçekten inanılmaz. Şu an İstanbul’da 17 büyük hastane inşaatı var.

Çalıştayda 24 ayrı konu başlığında oluşturulan çalışma gruplarından biri “İstanbul’da Engelli ve Yaşlılara Yönelik Sağlık Hizmetlerinin Durum Analizi ve Hedefleri” idi. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Resa AYDIN’ın moderatör olduğu çalışma grubuna katılmış olan dernek temsilcimiz Onur CANTİMUR; sağlık hizmetlerine erişimde işaret dili bilen personellerin artması için TİD bilen personellere ingilizce gibi yabancı dil tazminatı verilerek TİD öğrenmelerinin teşvik edilmesi, hastane danışma bankolarında indüksiyon döngü sistemi konulması, MHRS sisteminin işitme ve konuşma engelliler için erişilebilir olması, MHRS sistemindeki yazıları anlayamayan işitme ve konuşma engelliler için online 3G işaret dili tercüman hizmet butonu olması, pil, kablo vb.  konularda ilk kez rapor yazacak hekimler için mevzuat konularında hizmetiçi eğitim verilmesi, heyet raporlarının haftanın belli günlerinde ve uzun sürelerde verilmesi yerine UYAP portalındaki gibi heyet üyelerinin taslak raporu görebileceği ve son şeklinin e-imza ile onaylayabileceği heyet raporu sistemi, e-devletten de raporun indirilebileceği gibi önerilerde bulunmuştur. Ayrıca bebeğinin engelli olduğunu öğrendiği için şoka giren ve ne yapacağını bilemeyen aileler için çağrı merkezi önerisini çok olumlu bulmuş, www.koklearimplant.org rehberimizi örnek göstererek tüm engel çeşitleri hakkında bilgiler ve yönlendirmeler içeren bir portal oluşturulmasını önermiştir. Böylece sadece ailelerin değil sosyal hizmet uzmanlarının da faydalanacağı bir portal kurulmasını önermiştir. Tam gün süren çalıştay katılımcıların toplu fotoğraf çekimi ile sona ermiştir.

Çalıştayda emeği geçenleri tebrik ediyor, çalışma grubuna davet eden Prof. Dr. Resa AYDIN hocamıza ve katkıda bulunan tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

About the author