Proje Yönetimi “Engelsiz” Kongresindeydik

12-13 Nisan 2018’de Hilton Kozyatağı’nda gerçekleşen uluslararası proje yönetimi kongresi olan Dinamikler 2018, bu sene İstanbul Proje Yönetim Derneği (İPYD) tarafından 19. kez düzenlenmiş olup ilk defa Engelsiz Kongre sıfatında gerçekleştirilmiştir.

İPYD’ye yeni üye olup ekibe katılan İED Gençlik Komitesi Sekreteri & YK üyesi Ece Saygı’nın önerisiyle başlayan erişilebilir kongrenin gerçekleşebilmesi için İED derneğimizin bağlantıları ve tecrübeleri kullanılmış olup derneğimizden danışmanlık desteği alınmıştır.

Dinamikler 2018’de işitme engelli katılımcılar, 4 tane Türk İşaret Dili Tercümanı ve İndüksiyon Döngü Sistemi aracılığıyla kongreyi keyifle takip edebilmiş; konuşmacılar ve diğer katılımcılarla rahat bir şekilde iletişimde bulunmuşlardır. Görme ve fiziksel engelliler için de hotelin erişilebilirliğe uygun seçilmesi, talebe göre asistan vb. gibi gerekli ayarlamalar da yapılmıştır.

İnşaat, yazılım, banka vb. gibi sektörlerin proje yönetimi teknikleri hakkındaik sunumların yanında engelli sporculardan oluşan panel, Adem Kuyumcu’nun engelli grupları hakkında bilgilendirici sunumu ve FIAT’ın Engelsiz Projeleri hakkındaki sunumu kongreyi daha da renkli hale getirmiş olup proje yönetici veya proje yönetici adayları engelliler hakkında bilgilenmişlerdir.

Engelli bireyler toplumun bir parçasıdır. Her bireyin eşit yaşama hakkı vardır. Hiçbir birey dışlanmamalı ve toplumun içine her yerde her zaman katılmalıdır. Kongre de bunun bir örneğidir.

Ece Saygı ve Dinamikler ekibini gösterdikleri çaba sonucu gerçekleşen Engelsiz Kongre olan Dinamikler 2018 Kongresi için tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Her zaman her yerde farkındalık yaratabilmek dileğiyle.

İED Yönetim

About the author