APPLE ERİŞİLEBİLİRLİK ATÖLYESİNE KATILDIK

02.05.2018 Çarşamba günü Zorlu Alışveriş Merkezinde yer alan Apple mağazasında işitme ve konuşma engelliler için erişilebilirlik eğitimi verildi. Eğitime derneğimiz yönetim kurulu başkanı Viki ÖZROMANO, yönetim kurulu üyelerimiz ve erişilebilirlik komisyonu başkanı Onur CANTİMUR, Pelin ATİK ve derneğimiz üyeleri Jan KARADAŞ, Adil AYDOĞDU, Dila ŞENGEL, Gülten SARHAN ve Buket DEMİREL katıldı.
Apple eğitmeni Eylem beyin sunumu, Billur hanımın sunumu işaret dili tercümanı coda Can beyin işaret dili çevirisi eşliğinde yapıldı. Sunumda iphone’deki erişilebilirlik özellikleri tanıtıldı. Cochlear kullanıcısı üyelerimiz sunumu eğitmen Eylem beyin ve Billur hanımın üzerindeki Cochlear mini microfonu ile dinlendiler.  Sunumda arayan olduğunda LED ışıkla uyarının nasıl açılacağı, kişilere özel titreşimler nasıl yaratılabileceği gösterildi. Facetime ile işaret dili görüşmelerinde alan darsa geniş açı için Olloclip wide angle harici lens takılabileceği anlatıldı. (Dikkat telefonunuzda ekran filmi varsa zarar verebilir) Lens ve tripodlar denendi. Ayrıca işaret dili ile video çekerken ellerin serbest olması ve düzgün çekim için küçük tripodlar mevcut olduğu anlatıldı. Konuşma engelliler için Siri’ye yazarak da komut verilebileceği belirtildi. Eğitimin ilk aşaması 1 saat sürdükten toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
Apple yetkililerine bu yararlı eğitimler için teşekkür ediyoruz. Her Çarşamba düzenlenen bu eğitime katılmak isterseniz derneğimize e-posta atınız: ied@ied.org.tr

About the author