ENGELLİ ÇOCUK HAKLARI AĞI’NIN 4. TOPLANTISINA KATILDIK

Derneğimizin kurucu üyesi olduğu Unicef destekli Engelli Çocuk Hakları Ağı’nın 4. Toplantısı 26 Mayıs Cumartesi ve 27 Mayıs Pazar 2018 tarihlerinde Divan Asia Hotel İstanbul’da yapıldı. Derneğimizi temsilen Cumartesi günkü toplantıya üyelerimiz Pelin ATİK ve Onur DİLME katıldı. Pazar günkü toplantıya üyemiz Onur CANTİMUR katıldı.

Eğitimlerin Hakan ÖZGÜL, Süleyman AKBULUT ve İdil Seda AK tarafından verildiği toplantılarda Cumartesi günü ilk bölümde detaylı olarak etkin dilekçe yazma teknikleri ikinci bölümde kamu denetçiliği yani Ombudsmanlık (soruşturmacı) kurumu anlatıldı. Oluşturulan gruplardan örnek dilekçe yazmaları istendi. Örnek vaka olarak üyemiz Onur DİLME beyin sapı implantında ara fark kabul edilmemesi ve başka marka seçilememesi işlendi. Grup sözcüsü olarak dilekçeyi okudu. Eğitmenler tarafından vakamızın tam kamu denetçiliği kurumuna göre olduğu belirtildi. Üyemiz Pelin ATİK’in katıldığı grupta ise pediatrik tekerlekli sandalyenin standartlarının iyileştirilmesi hakkında örnek vaka işlendi. Eğitmenler tarafından dilekçenin üslup ve şeklinin çok beğenildiği belirtildi. www.engellilericindilekce.org adresinde hak temelli yaklaşımı ve dilekçe yazma ipuçlarını öğrenip http://www.kdkcocuk.gov.tr/ adresinden de işitme engelli çocuğunuzun yaşadığı sorun için kamu denetçiliği kurumuna başvuru yapabilirsiniz.

Pazar günkü eğitimde BM gölge raporun önemi, gölge rapor hazırlamada ipuçlar anlatıldı. Oluşturulan gruplardan BM gölge rapor yazmaları istendi. Üyemiz Onur CANTİMUR katıldığı ve Omurilik Felçlileri Derneği, Hayat Sende Derneği, Engelim Olmayın Derneği, Türkiye Spina Bifida Derneği, Adıyaman Down Sendromlular Derneği’nden temsilcilerin yer aldığı grupla birlikte “eğitimde işitme ve konuşma engellilerin erişilebilirliği” konusunu işledi. Üyemiz Onur CANTİMUR grup sözcüsü olarak hazırlanan BM rapor taslağını okudu. Eğitmenler tarafından spesifik ve önemli bulunan bu sorunların saklanılması ve sonraki toplantılarda işlenilmesi tavsiye edildi.

Her iki toplantıda etkin katılım göstererek alandaki sorunları dile getiren üyelerimize teşekkür ediyoruz. Alanda hak temelli çalışan tüm derneklerimizi bu ağa üye olarak yararlı eğitimlere katılmaya ve kapasitelerini artırmaya davet ediyoruz.

İED YÖNETİM

About the author