2018 ULUSLARARASI ENGELSİZ BİLİŞİM KONGRESİNDE KONUŞMACI OLDUK

Her yıl yapılan Uluslararası Engelsiz Bilişim Kongresi, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla Celal Bayar Üniversitesi ev sahipliğinde “Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım” ana teması ile 5-7 2018 Eylül tarihlerinde Manisa Anemon otel’de düzenlendi. Kongre açılış toplantısına AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, daire başkanları, dekanlar, il müdürleri, öğretim elemanları, STK yöneticileri ve davetliler katıldı.

Üç gün boyunca düzenlenen farklı konu ve engel gruplarına ait 22 oturumda 85 uzman konuşmacı bilgi ve tecrübelerini paylaştı.Engelsiz Bilişim Ödülleri kapsamında 10 Kategoride 23 proje ve hizmete başarılı engelsiz bilişim çalışmalarından dolayı ödül verildi.

İstiklal Marşı ve Şehitlerimiz için saygı duruşunun ardından protokol konuşmaları yapıldı. Açılış konuşmasının ardından kongreye katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü ve Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zehra ALTINAY, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Araştırma Geliştirme ve Proje Dairesi Başkanı Tayyar KUZ, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ’da birer konuşma yaptı.

Daha sonra sahneye çıkan sağır ve işitme engelli gençlerden oluşan “Kalbimizin Ritmi” dans grubu dans gösterisi, salonun büyük beğenisini topladı.

Gösteriden sonra engelsiz bilişim ödülleri protokol üyeleri tarafından sahiplerine takdim edildi. “İşaret dili ile matematik dersleri” projesi ile Anlatan Eller Derneği Başkanı Pelin BAYKAN “Engelsiz Eğitim” dalında ödüle layık görüldü. Pelin BAYKAN’ı temsilen Başkan yardımcımız Onur CANTİMUR ödülü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Araştırma Geliştirme ve Proje Dairesi Başkanı Tayyar KUZ’dan aldı. Söz alan başkan yardımcımız çocukken işitme engelli öğrenci olarak okulda yaşadığı sıkıntıları anlattı. Tarih, coğrafya gibi derslerin yazılı olduğu için anlayabildiğini, ezberleyebildiğini başarılı olduğunu ancak matematik formülleri öğretmen tarafından tahtaya çizilip gösterilerek “sözel” olarak anlattığı için dersi anlayamadığını başarılı olmadığını, bu yüzden bu ödülün çok anlamlı olduğunu belirtti. Kendi hayatından verdiği bu örnekle anlamakta en çok sıkıntı yaşayanın anadili işaret dili olan sağırlar olduğunu belirterek ve salondaki sağır misafirleri göstererek dinleyicilerden yoğun alkış aldı.

EÇHA (Engelli Çocuk Hakları Ağı) özel ödülü Türkiye’de ilk kez 0-5 yaş arası işitme engelli çocuklara çizgi film ile işaret dili öğreten çizgi film projesi ve TRT Çocuk’ta yayınlanacak “El Feneri” değer görüldü.

İşaret dili tercümanlı ve altyazılı erişilebilirlikler bulunan ESİM (Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi- TC. Sağlık Bakanlığı), Engelsiz Beştepe ve “Afetlere Karşı Engelleri Birlikte Aşalım Projesi (Eskişehir Valiliği) Engelsiz Bilişim Kamu Hizmet Ödülüne değer görülen projelerden oldular. İşaret dili tercümanlı Sessiz Gazete engelsiz medya ödülüne değer görüldü. Engelsiz Belediye Ödülü canlı olarak işaret dili tercümanlı ve yazılı canlı hizmet veren “Gözüm Kulağım İstanbul” (İstanbul Büyük Şehir Belediyesi – Halkla İlişkiler Müdürlüğü) değer görüldü.

Daha sonra farklı salonlarda oturumlar düzenlendi. 6 Eylül tarihinde başkan yardımcımız Onur CANTİMUR derneğimiz adına ve İstanbul Valiliği Bilişim Erişilebilirliği Komisyonu Üyesi olarak “Sağırlar ve İşitme Engelliler İçin Bilişim Erişilebilirliği” sunumu yaptı. Sağırlar ve İşitme Engelliler arasındaki farklara dikkat çekip ihtiyaçlarını ve bilişimde yapılması gereken düzenlemeleri İBB Gözüm Kulağım İstanbul, ESİM mobil uygulaması gibi iyi örnekler vererek anlattı. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümünden Doç. Dr. Pelin Piştav AKMEŞE “İşitme ve Konuşma Engelinde Bilgi İletişim Teknolojilerinin Kullanımı” konulu sunum yaptı. Günlük hayattaki iletişimde konuşmanın sadece %10 yer kapladığını geri kalanın işaret, mimikler, beden dili olduğunu belirtmesi dinleyicileri şaşırttı. Koklear implantlar ve işitme cihazlarından, FM sistemlerinden bahsetti. 7 Eylül tarihinde İstanbul Valiliği Bilişim Erişilebilirliği Komisyonu amacı ve faaliyetleri hakkında sunum yaptı, İETT’ten Muhammet YAVUZ ile birlikte İstanbul Büyükşehir otobüslerinde ve mobil uygulamalarda yapılan erişilebilirlik çalışmalardan bahsedildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğünden Avukat Müjgan Bilgen ÖZEN BM engelli hakları sözleşmesi ile doğan haklardan bahsettiği sunumu ilgi çekti. Konuşmacılara teşekkür, katılımcılara katılım sertifikası verildi. Kongre 7 Eylül tarihinde kapanış programı ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi ve rektör yardımcıları olmak üzere ve tüm akademik ve idari personele, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformuna ve Platform koordinatörü ve Üniversite öğretim üyesi Dr. Mustafa Özhan KALAÇ başta olmak üzere kongrede emeği geçen ve destek veren tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Ödül alan ve konuşma yapan tüm kişi ve kurumları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

İŞİTME ENGELLİLER VE AİLELERİ DERNEĞİ
www.ied.org.tr

ENGELSİZ BİLİŞİM ÖDÜLLERİ 2018
Engelsiz Bilişim Kamu Hizmet Ödülü
• ESİM (Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi) – TC. Sağlık Bakanlığı
• “Afetlere Karşı Engelleri Birlikte Aşalım Projesi” – Eskişehir Valiliği
• Halkbank İnternet Şubesi ile Mobil Uygulaması- Türkiye Halk Bankası A.Ş
• Engelsiz Beştepe – TC Cumhurbaşkanlığı
Engelsiz Bilişim Özel Sektör Ödülü
• Telefon Kütüphanesi: Para Tanıma – Tablolar Konuşuyor – Türk Telekom
• Engelsiz Çeviri – Nevisoft Bilişim Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti
Engelsiz Belediye Ödülü
• “Gözüm Kulağım İstanbul”- İstanbul Büyük Şehir Belediyesi – Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Engelsiz Medya Ödülü
• Sessiz Gazete
• NTV Radyo “Engelsiz” – “Sıra Dışı Hayatlar” Ayhan AKTAŞ
Engelsiz Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü
• Alışverişin Gözü Kör Olmasın Projesi – Akhisar Gazi Ortaokulu
Engelsiz Eğitim Ödülü
• Gören Duyan EBA Projesi – Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü
• DÖDEM Programı Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü
• Anlatan Eller – Pelin Baykan
• Engelsiz EBA Çalışmaları – İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü EBA Ekibi
Engelsiz Web Sayfası Ödülü
• Serhat Erönal – Sosyal Medya Uzmanı
Engelsiz Öğrenci Projesi Ödülü
• Ben de Yaparım Projesi – Bayraklı Ali Osman Konakçı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Merve KIZILKAYA, Yağmur ŞİMŞEK, Danışman: Aylin Ural,
• VoiEyes Projesi – Harran Üniversitesi – Kübra Hebeş, Merve Hancıoğlu, Kübra Bozkurt,
EÇHA Özel Ödülü
• El Feneri Projesi – Filmix Yapım
• Ses Kardeşim Projesi – Füsun Bay Canbay – Murat Can Canbay
Juri Özel Ödülü
• Erişilebilir Seçim Mümkün, Ötelemeye Gerek Yok Temalı Çalışma – Engelsiz Erişim Derneği
• KKTC Engelsiz Bilişim Platformu
• Kastamonu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

About the author