Cinsel Haklar Bildirgesi işaret dilinde!

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAP Vakfı) 1 Aralık Gençlik Fonu kapsamında, gençlik örgütlerinin ve gruplarının üreme sağlığı, cinsel sağlık, üreme hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilişkili bir çerçevede “güvenli cinsellik” temalı proje ve etkinliklerini destekleyeceğine ilişkin çağrıya çıkmıştı.

Vakıfa gelen yoğun başvuru ve zorlu seçim sürecinin ardından fondan yararlanmaya hak kazanan 5 adaydan biri İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Gençlik Komisyonu tarafından hazırlanmış olan “Cyber Gençler” projesi (Cyber Gençler, sağırların cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla ilgili bilgiye erişimlerini sağlıyor!) oldu.

Güvenli cinsellik için farkındalık ve bilgilendirmeyi amaçlayan proje kapsamında güvenli cinsellik eğitimi yaklaşımı konusunda Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı’dan Üreme Sağlığı Eğitimcisi Nurşen KANBUR’dan danışmanlık desteği alındı. İçerikler sağır bireylerin anlayabilmesi için mümkün olduğunca sadeleştirildi. Cinsel Haklar Bildirgesi ve CYBE (Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar) hakkında İşitme Engelliler Eğitim Faaliyetleri Derneği’nde iki işaret dili videosu hazırlandı. İşaret dili tercümesi Serpil SADAK tarafından yapılan ve altyazı bulunan Türkiye’de ve alanda ilk ve tek olan bu videoları aşağıdaki adreslerden izleyip paylaşabilirsiniz:

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, bu proje ile aynı zamanda Türkiye’nin taraf olduğu BM Engelli Hakları Sözleşmesi “Bilgiye Erişim” hakkı ve Uluslararası Aile Planlaması Federasyonu’nun (IPPF) 1995 yılında yayınladığı Cinsel Haklar Bildirgesi “Üreme ve Cinsel Yaşamda Bilgilenme ve Eğitim Hakkı” kapsamında sağır ve işitme engelli bireyler için güvenli cinsel yaşamla ve cinsel hastalıklarla ilgili bilgilerin erişilebilir olması gerektiğini Sağlık Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü gibi karar alıcıların dikkatlerine sunuyor.

            Detaylı bilgi için: ied@ied.org.tr

About the author