Başarı hikayenizi paylaşın, Malala ile tanışın!

Cochlear Vakfı, işitme kaybı farkındalığını artırmak ve bunun eğitim önünde bir engel olmasını ortadan kaldırmak için Malala Fonu ile küresel bir ortaklık başlatıyor

Malala Fonu ve işitme sağlığına yönelik kar amacı gütmeyen Cochlear Vakfı, işitme kaybı olan milyonlarca çocuk ve gencin kaliteli bir eğitime erişmesinin önündeki engeller hakkında farkındalığı artırmak üzere ortaklık kurdular.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya çapında 34 milyon çocuk, işitme kaybı bozukluğu1 yaşıyor. Kaliteli bir eğitime eşit erişim ve işitme sağlığı hizmetleri ve desteği olmadan, bu çocuklar potansiyellerini tam olarak gerçekleştiremeyebilirler.

Bu mücadeleye karşılık, dünyanın en genç Nobel Barış Ödülü kazananı ve Malala Fonu ortak kurucusu Malala Yousafzai, Dünya Sağlık Örgütü’nün Mart 2021’deki ilk Dünya İşitme Raporu2 için yazdığı kişisel önsözde, toplumları ve hükümetleri, yaşam boyunca işitme sağlığına öncelik vermeye çağırdı.

Bu önemli adımı takiben, Malala Fonu ve Cochlear Vakfı, kulak ve işitme bakımına erken erişime duyulan ihtiyaca ve eğitimde eşit hakların önemine dair farkındalığını artırmak için, Cochlear tarafından desteklenen bir ortaklık kurdu.

Malala, Dünya İşitme Raporu’ndaki önsözünde, “Sağlık hizmetlerine, rehabilitasyona ve teknolojiye erişimle birlikte, işitme kaybı bozukluğu olan kişiler eğitime, istihdama ve kendi topluluklarına eşit şekilde katılım sağlayabilirler,” diye belirtti.

Malala Yousafzai şöyle devam etti: “Umudum, tüm kızların eşit fırsatlara sahip olması ve her kızın ücretsiz, güvenli ve kaliteli bir eğitime erişiminin bulunduğu bir dünya sağlamamızdır. İşitme kaybının eğitimin önünde bir engel olması gerekmiyor.”

Malala Fonu ve Cochlear Vakfı, işitme kaybı olan çocukları ve gençleri, “Her şeyi başarın programı”nın bir parçası olarak kişisel başarı hikayelerini paylaşmaya davet ediyor. Bu yeni program, işitme kaybı olan çocukların ve gençlerin gerçek dünyadaki deneyimlerini vurgulayacak ve herkese açık şekilde tanıyacak, eğitimde eşit haklarını ve işitme sağlık hizmetleri ve desteğine erken erişimi teşvik edecektir.

İşitme kaybı olan çocuk ve gençlerin özgüvenini artırmak ve akıllarına koydukları her şeyi başarmalarını desteklemek için Bu videoyu izleyin ve paylaşın.

Ortaklık ve “Her şeyi başarın programı”na nasıl hikaye göndereceğiniz hakkında daha fazlasını öğrenmek için www.cochlearfoundation.org sayfasını ziyaret edin.

Referanslar 

  1. Dünya Sağlık Örgütü. Bilgi formu: sağırlık ve işitme kaybı. Burada mevcuttur: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/deafness-and-hearing-loss
  2. İşitme hakkında dünya raporu. Cenevre: Dünya Sağlık Örgütü; 2021. Lisans: CC BY-NC-SA 3.0 IGO Burada mevcuttur: https://www.who.int/publications/i/item/world-report-on-hearing

Malala Yousafzai, Malala Fonu ortak kurucusu

Malala Yousafzai, Pakistanlı bir aktivist, BM Barış Elçisi ve Nobel Barış Ödülü’nü alan en genç kişidir. Malala Fonu’nun ortak kurucusu olarak, her kızın korkusuzca öğrenebileceği ve yönetebileceği bir dünya inşa ediyor.

Malala Fonu

Malala Fonu, tüm kızların öğrenebileceği ve yönetebileceği bir dünya için çalışıyor. Malala Fonu, tüm kızlara ortaöğretim sağlamak için ihtiyaç duyulan kaynak ve politika değişikliklerini savunuyor, yerel eğitim liderlerine yatırım yapıyor ve değişim için savaşan kızların seslerini yükseltiyor. Misyonu, her kız için 12 yıllık güvenli, ücretsiz, kaliteli bir eğitimdir. malala.org sayfasından daha fazlasını öğrenin.

About the author